Plastyka powiek górnych i dolnych

Plastyka powiek górnych i dolnych

Plastyka powiek jest jednym z najbardziej efektownych sposobów chirurgicznego odmładzania twarzy. Umożliwia chirurgiczne poprawienie ich wyglądu, a co za tym idzie odmłodzenie oczu. Zabieg może dotyczyć powiek górnych, dolnych lub obu jednocześnie.

W przypadku powiek górnych najczęstszym powodem jest nadmiar luźnej, rozciągniętej, marszczącej się skóry, która może również powodować ograniczenie widzenia. Jej usunięcie w takim przypadku daje efekt zarówno estetyczny jak i praktyczny. W przypadku powiek dolnych najczęstszym wskazaniem do zabiegu są tzw. worki pod oczami. Jest to uwypuklający się z oczodołu tłuszczyk. Zwykle stan taki związany jest z wiekiem. Jednak defekt ten może dotyczyć również ludzi młodych, u których spowodowany jest budową anatomiczną.

Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub krótkotrwałym dożylnym. W przypadku plastyki powiek górnych cięcie prowadzi się w fałdzie powieki górnej, usuwając zbędny fragment skóry i nadmiar tłuszczyku. Czasami redukuje się również ilość uwypuklającego się tłuszczyku oczodołowego. Blizna usytuowana jest w fałdzie powiekowej, czyli w miejscu niewidocznym przy otwartych oczach. Po kilku tygodniach blednie i trudno ją dostrzec. Na powiece dolnej cięcie prowadzi się pod rzęsami. Wycina się nadmiar skóry, modeluje lub wycina tłuszczyk oczodołowy oraz koryguje ułożenie mięśnia okrężnego oka, a następnie zszywa ranę.

W obu przypadkach pacjent może wrócić do domu już kilka godzin po zabiegu. Jedynym opatrunkiem jest niewielki plasterek na ranie, który nie przeszkadza w widzeniu. Przez kolejne dni należy przykładać na powiekę chłodne kompresy, a po zabiegu powieki dolnej również delikatnie ją masować. Szwy usuwa się w 5-7 dobie po operacji. Gojenie przebiega bezboleśnie, a pacjenci nie przyjmują żadnych szczególnych leków. Do pracy można wrócić zwykle po 7-10 dniach (powieka górna) lub po około 14 dniach (powieka dolna). Okres ten wydłuża się nieco, gdy jednocześnie operowane są obie powieki. Odsetek powikłań jest niewielki, nieco większy w przypadku operacji powiek dolnych.

Czas trwania zabiegu - około 60 minut
Wymagane badania - grupa krwi, morfologia, wskaźniki krzepnięcia (APTT, INR), kreatynina, poziom glukozy, elektrolity (Na, K), HbS, anty HCV, HIV.
Znieczulenie - miejscowe lub krótkotrwałe dożylne
Pobyt w klinice - przy znieczuleniu ogólnym - 1 doba - przy znieczuleniu miejscowym – wyjście w dniu zabiegu
Rekonwalescencja - 7-14 dni
Zdjęcie szwów - w 6-7 dobie
Przeciwwskazania - skazy naczyniowe, zaburzenia krzepliwości, nieuregulowane nadciśnienie tętnicze, nieuregulowana cukrzyca, infekcja ropna skóry i śluzówek, ciąża